Load Balancing چیست ؟

load balancing

load balancing

 Load Balancing  چیست ؟

Load Balancing فرآیندی است که در آن پردازش و فعالیتهای ارتباطی روی سرورهای اصلی یا تجهیزات سرویس دهنده  شبکه‌های کامپیوتری به طور مساوی توزیع می شود به صورتی که روی هیچ سرویس دهنده ای بار پردازشی بیش از حد مجاز یا ناهماهنگ با سایر سرورها یا سرویس دهنده ها اعمال نشود و از اعمال فشار روی یک سرویس دهنده جلوگیری می‌شود.

 

نحوه کار کرد load balance

Load balance همچون یک پلیس ترافیک است که جلوی سرور شما نشسته است و درخواست کاربران را بین همه ی سرورهایی که توانایی انجام دادن آن درخواست را دارند مسیر دهی می کند به گونه ای که سرعت و بهره برداری ظرفیت را به حداکثر می رساند و اطمینان می دهد که هیچ کدام از سرور ها بیش از اندازه کار نمی کنند و این امر باعث می شود که از ضعف عملکرد جلوگیری شود.

 

چرا load balancing  مهم است ؟

تعادل بار در اکسس پوینت،  ویژگی ای است که به ادمین اجازه می دهد که کاربر های بی سیم را در یک محوطه بین اکسس پوینت های همان مکان توزیع کنید . این ویژگی بیشتر در اطاق های کنفرانس و در Events استفاده می شود. هنگامی که تعداد زیادی User در نزدیکی یک اکسس پوینت هستند و شما اکسس پوینت های دیگری نیز در این مکان دارید که بر روی کانال های دیگر و سیگنال های متفاوت( (RSSI ، همین مکان را پوشش می دهند، با استفاده از این ویژگی ادمین می تواند مانع از انباشته شدن بار روی  اکسس پوینت ها شود، در حالی که اکسس پوینت های دیگر در همین فضا بیکار و یا کم مصرف هستند.

هنگامی که تعداد بالایی کاربر به یک اکسس پوینت متصل هستند،  ظرفیت کمتری برای هر کاربر در دسترس است و این امر منجر به ضعف عملکرد می شود اما در بسیاری از محیط ها، کاربر می تواند به هر کدام از اکسس پوینت ها متصل باشد. اکسس پوینت کنترلر های IP-COM مدیریت مسیر هر کاربر را در محیط مشخص می کند و در عین حال که مطمئن می شود هر کاربر از سیگنال مناسبی بهره می برد ارتباط را با تساوی بهتری بین اکسس پوینت ها توزیع می کند. پس شبکه ی WiFi   شما از ظرفیت خود بهره بهتری می برد و کاربرها ازکیفیت بالاتری استفاده می کنند.

در دنیای امروز حجم ترافیک ها در حال افزایش است و برنامه ها روز به روز پیچیده تر می شوند. Load balance با بهتر کردن عملکرد و امنیت برای انواع گوناگون ترافیک و خدمات، همچنین برنامه های کاربردی، بستری را فراهم می کند که شبکه ای انعطاف پذیر داشته باشیم.

 

موارد استفاده Load balance :

  • سرور ها
  • اکسس پوینت های وای فای
  • CPU سرور ها
  • ترافیک روتر ها

 

تعادل بار سرور ها

Balance  loadبین کاربر و سرور قرار می گیرد و شبکه های ورودی و ترافیک application  ها را می پذیرد و با استفاده از متد های متفاوت ترافیک را بین سرور های backend توزیع می کند. با برقراری تعادل در تقسیم بندی درخواست برنامه ها بین چند سرور ، load balance  بارگیری سرور های تکی را کاهش می دهد و از اینکه تنها یک سرورِ کلیه ترافیک را پروسس کند جلوگیری می کند در نتیجه در دسترس بودن و پاسخگویی برنامه را بهینه سازی می کند.

Load balance  ابزاری است که به عنوان یک پروکسی معکوس عمل می کند و ترافیک شبکه و application ها را در بین چند سرور توزیع می کند. تعادل بارگیری برای افزایش ظرفیت (کاربرهای همزمان) و اطمینان نسبت به application  ها استفاده می شوند.load balance  عملکرد کلی برنامه ها (application)  را با کاهش بارگیری سرورهایی که درگیر مدیریت و حفظ و نگهداری برنامه ها و session های شبکه هستند، بهتر می کند و در عین حال task های برنامه های خاص را انجام می دهد.

اگر یک سرور down  شود load balance ترافیک را به سرور های باقی مانده آنلاین هدایت می کند (fail over). هنگامی که یک سرور جدید به گروه سرور ها اضافه می شود، load balance به صورت اتوماتیک شروع به فرستادن درخواست ها به صورت توزین شده به سرور جدید می کند.

 

تعادل بار سیار

در یک شبکه بی سیم کاربر این حق را دارد که ضمن حفظ قابلیت حرکت، سرویس مطلوب خود را دریافت نماید. یک دستگاه سیار می تواند بصورت تصادفی و همزمان با جابجایی میان سلول های مختلفی (که هر اکسس پوینت اطراف خود تشکیل می دهد) ارتباط خود را قطع و وصل نماید، به همین دلیل احتمال اینکه ترافیک سلولی بیش از ظرفیت آن شود وجود دارد از همین رو وجود تعادل بار متحرک یا MLB ( mobility load balance) در شبکه بی سیم و سیار ضروری است.

MLB  بار موجود در سلول مناطق جغرافیایی مختلف را از طریق کنترل و هدایت پارامتر هایی برای کاربر تنظیم می نماید. MLB   انتقال ترافیک میان مناطق مختلف را جهت توزیع بار میان سلول های مجاور بهینه سازی می نماید این فرآیند با انتقال ترافیک از سلول های پر ترافیک به سلول های کم ترافیک تر صورت می پذیرد. از آنجا که توزیع بار میان سلول ها به صورت خودکار صورت می پذیرد MLB  قابلیت مهمی برای شبکه های خود سازمان ده یا شبکه های وای فایی که اکسس پوینت کنترلر هوشمند دارند و از قابلیت load balance  بهره می برند محسوب می گردد.

 

انواع load balance در اکسس پوینت

  • Base on user

در یک سالن با 2 عدد اکسس پوینت و 100 کاربر، کاربران به تعداد مساوی بین اکسس پوینت ها تقسیم می شوند، یعنی 50 کاربر به اکسس پوینت اول و 50 کاربر به اکسس پوینت دوم متصل می شوند.

  • Base on traffic

در این روش توزین کاربرها براساس میزان ترافیکی که کاربران تبادل می کنند (دانلود یا آپلود) صورت می گیرد، نه براساس تعداد آنها.