پچ کورد چیست؟ انواع و کاربردها

Patch Cord

پچ کورد

پچ کورد یک کابل الکتریکی یا فیبر نوری است که جهت متصل کردن یک ابزار الکترونیکی یا نوری به یک ابزار دیگر جهت مسیر یابی سیگنال استفاده می شود. از جهاتی پچ کورد ( که گاهی پچ کابل نیز گفته می شود ) یک کابل است که در دو سمت آن کانکتور قرار دارد و کاربردش این است که یک ابزار نهایی را به چیزی دیگر، هم چون منبع انرژی متصل کند. یکی از پر کاربرد ترین استفاده ها، متصل کردن یک لپتاپ، کامپیوتر یا دیگر ابزار نهایی به پریز دیواری است.

انواع پچ کورد :

آن چیزی که باعث می شود که پچ کورد ها با هم تفاوت داشته باشند، ضخامت، طول و کانکتورهاست. شما می توانید انتخاب کنید که پچ کوردتان single mode  یا multi-mode  باشد. پچ کورد های سینگل مود و مولتی مود در ضخامت، فاصله و سرعت داده، کد رنگ و کاربردها با یک دیگر تفاوت دارند.

عناصری که باید در نظر داشته باشید :

ویژگی ها

Single mode

Multi mode

 اندازه ی هسته

هسته ای به قطر 8 الی 10 میکرون . سیگنال های کمتری جا به جا می شوند. هسته ای به قطر 50 الی 62.5 میکرون. اجازه می دهد سیگنال های بیشتری جا به جا شوند.

فاصله و سرعت انتقال

سیگنال ها را تا فاصله ی بیشتری می توانند ارسال کنند. (تا 10 کیلومتر) میزان انرژی هدر رفته کاهش می یابد سیگنال ها را تا فاصله ی کمتری جا به جا می کنند. (تا 550 کیلومتر)

  کاربردها

در  بخش های بیرونی برای متصل کردن ساختمان ها به هم استفاده می شود. هزینه اش بیشتر از مولتی مود است. در ابزار های LAN عموما استفاده می شوند (شامل کابل کشی Backbone  می شود). هزینه ی کمتری دارد

 

اگر از پچ کورد فیبری مولتی مود استفاده کنید، دیگر نیاز نیست که نگران سرعت، پهنای باند و جهت ارسال داده باشید. اگر از یک سیستم پر سرعت و با دقت بالا بهره مند باشید، پچ کورد فیبر نوری یک اتصال با ولتاژ پایین بین کابل های فیبر شبکه یا از کابل تا ابزار ایجاد می کند. این کابل ها می توانند بیشتر از یک سیگنال را هم زمان در طول کابل منتقل کنند، به گونه ای که هیچ دو سیگنالی با هم تداخل پیدا نمی کنند. این به طور موثری بر روی بهتر کردن پهنای باند و نرخ ارسال داده کابل ها تاثیری گذارد.

معمولا، پچ کورد یک کابل است که دارای کانکتور RJ45، TERA یا GG45 در هر دو سوی کابل است، اگرچه نسخه ی ترکیبی نیز موجود است که در دو سمت اش دارای کانکتور های متفاوتی است. پچ کورد ها شاید برای متصل کردن پورت سوئیچ یا یک سرور به سیستم کابل کشی ساخت یافته استفاده شوند. اگر چه استاندارد جدید توصیه نمی کند که این کار را انجام دهید، بعضی اوقات پچ کورد ها برای متصل کردن مستقیم سرور به پورت سوئیچ استفاده می شوند.

کاربرد و محل استفاده

پچ کورد ها عموما در اطاق های شبکه ی کامپیوتر استفاده می شوند، از این جهت که پچ پنل ها را به ابزار شبکه متصل می کنند

تفاوت استفاده ی بین کابل و پچ کورد :

کابل : هنگامی استفاده می شود که بخواهیم شبکه و کامپیوتر ها را به صورت مستقیم به هم وصل کنیم.

پچ کورد : اگر بخواهیم که کامپیوتر را به سوئیچ، هاب یا روتر متصل کنیم نیاز به پچ کورد داریم.

 

نتیجه گیری :

درخواست برای پهنای باند بالاتر و سرعت سریع تر شبکه نیازمند شبکه ای است که بتواند تراکم های بالاتر را بدون اینکه اطمینان (اعتماد) را قربانی شود محاسبه کند.

انتخاب، نصب و نگهداری از پچ کورد مناسب، امروزه می تواند بر روی شبکه ی شما از راه های متفاوتی اثر بگذارد. پچ کورد های فیبر و مسی عملکرد برتر و انعطاف پذیری بهتری را ارائه می دهند تا بتوانند به پهنای باند و سرعت شبکه ی امروزه و آینده دست پیدا کنید.